Kaktusy
- Kamila
- 29 lip 2015
- 2 minut(y) czytania
Kaktusy należą do grupy roślin zwanej sukulentami, czyli takich które znoszą deficyt wody, panujący w suchej i ciepłej atmosferze, dzięki wykształconej tkance wodnej. W Naszych mieszkaniach, gdzie wilgotność powietrza jest nieraz na minimalnym poziomie, odnajdą się idealnie.
Niestety kaktusy zbyt często nie goszczą w Naszych domach, gdyż wielu uważa je za mało atrakcyjne. Jednak czy rzeczywiście brak im walorów dekoracyjnych? To co na pierwszy rzut oka wydaje nam się oczywiste, może być niedocenione. O co mi chodzi? Już tłumaczę.
Wyobraźcie sobie wszystkie rośliny jakie macie w pokoju na parapecie lub po prostu spójrzcie na nie. Różne formy, wysokości i kształty liści... Kaktusy są jedną z grup roślin, których kształt oraz pokrój są silnie zróżnicowane. Dla utwierdzenia Was w tym przekonaniu, poniżej przedstawiam zestawienie pewnych gatunków, uwzględniając właśnie powyższe cechy.
Głowa starca- Cephalocereus senilis : Posiada białe włoski, którymi jest w całości, gęsto pokryty. Osiąga ponad metr wysokości.
Echinokaktus Grusona- Echinocactus grusonii : Duży kaktus o kulistym pokroju. Kwitnie na żółto.
Opuncja figowa- Opuntia ficusindica : Bardzo ciekawy krzaczasty pokrój.
Lobivia schieliana : Malutki kaktus o pięknych, czerwonych kwiatach.
Astrophytum capricorne : Ten gatunek charakteryzują długie, poskręcane ciernie.
[Więcej gatunków: Świat Kwiatów]
Dodatkowo, czego niewielu z Was pewnie doświadczyło i widziało na własne oczy – pięknie kwitną. Prawda, że kwiaty cieszą Nasze oczy zaledwie dzień lub dwa, jednak ich wielkość i kolor są warte wszelkich starań w ciągu całego roku ich nieabsorbującej pielęgnacji. Jak doprowadzić do ich kwitnienia? Cała magia kryje się w zróżnicowaniu rocznej temperatury otoczenia kaktusów. Latem najlepiej rosną w najcieplejszym miejscu w naszym mieszkaniu. Zimą natomiast najlepiej schować je do zimnej, widnej piwnicy, garażu, gdzie temperatura wynosi od 5 – 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak o tym, iż kaktusy, jako że pochodzą z rejonów pustynnych i półpustynnych, potrzebują sporo słońca, nie tylko latem, ale także zimą. Idealny będzie dla nich zatem parapet okna południowego.
Sukulenty to także idealne rośliny dla zapominalskich i zapracowanych. Wystarczy podlewać je 2 razy w tygodniu latem i raz w miesiącu zimą. Co 14 dni latem podlewamy z nawozami. Nie należy ich spryskiwać! Chyba, że w celu oczyszczenia ich ze wszędobylskiego kurzu, pyłu czy ziemi (do tego celu polecam również miękki pędzelek). Na dodatek przesadza się je 3 – 4 lata, w ziemię ogrodową, wymieszaną w stosunku 1:1, z piaskiem (najlepiej gruboziarnisty) i usuwa się chore fragmenty w ciągu roku. Proste? :)
Gdy to widzisz, wiedz, że coś się dzieje:
czarne plamy u podstawy – gnicie, spowodowane zalaniem korzeni. Niestety jeżeli jest to spore zalanie, możemy pożegnać się z rośliną,
kaktus się marszczy – traci turgor, jednym słowem podlej go, gdyż nawet kaktus może mieć za sucho w doniczce,
brak kwitnienia – nieodpowiednia temperatura zimą,
roślina przebarwia się, żółknie i więdnie – prawdopodobnie szkodniki korzeniowe, zastosuj odpowiednie środki do ochrony.








Comments