Park im. F.Chopina w Poznaniu
- Kamila
- 21 sie 2015
- 2 minut(y) czytania
Park im. Fryderyka Chopina w Poznaniu - myślę, że każdy mieszkający w ścisłym centrum Naszego miata, jako dziecko nieraz bawił się w tym parku. Skąd, dlaczego i jak? Czyli trochę o historii najstarszego istniejącego parku miejskiego w Poznaniu.
Tuż za Kolegium Jeziuckim, którego początki sięgają XVI w., w 1625 roku powstał ogród. Początkowo, jak każdy ówczesny, pełnił funkcję typowo gospodarczą, a także dydaktyczną i botaniczną. Zakonnicy uprawiali w nim warzywa i owoce oraz rozmnażali rośliny ozobne. Zwórcić należy uwagę na fucję dydaktyczną ogrodu. Mianowicie. w skład całego kompleksu budynków Jezuitów, wchodziło również gimnazjum Marii Magdaleny. Zajęcia praktyczne, nauki fizjologii roślin oraz odmianoznastwa, które odbywały się w ogrodzie, sprawiły, że z roku na rok poszerzano kolekcję drzew i krzewów. Ciekawostką jest to, że przyszły park miejski, dzięki takim działaniom, stał się pierwszym przy szkole śreniej ogrodem botanicznym.
Następinie budynki pojezuickie zostały przejęte wraz z ogrodem przez Fundusz Edukacji Narodowej (XVIII w.). Jednak nie zabawili oni w tym miejscu zbyt długo. od 1773 Kolegium Jezuickie przez cały czas zaborów było w rękach Prusaków. Ciekawostką, godną podkreślenia jest to, że w tym czasie przebywał tu rosyjski car Aleksander I, później również Napoleon Bonaparte (wtedy Kolegium należało już do Polaków).
Na początku XIX wieku, siedzibę miał tutaj Namiestnik Księstwa Poznańskiego Antoni Radziwiłł. To własnie jemu ogród zawdzięcza swój "mieszany" charakter - połączył strzyżone szpalery i żywopłoty rodem z ogródów francuskich z elementami parku angielskiego. Ogród pełnił funkcję nie tylko rozrywkową i relaksacyjną, ale to tutaj Namiestnik odbywał swoje dyplomatyczne rozmowy i prowadził negocjacje.
Następną kadencję po Radziwiłłu, pełniły administracyjne władze pruskie. Był to czas rozbudowy kompleksu budynków kosztem ogrodu. Kolejne lata upływaly pod znakiem rozbudowy Poznania, co sprawiało systematyczne zmniejszanie powierzchni zielonych, w tym ogrodu przy Kolegium Jezuitów.
Od 22 VII 1961 roku możemy cieszyć się oddanym dla publiczności Parkiem imieniem Fryderyka Chopina.

Park z ok. XIX w. [http://www.poznan-posen.pl/new-page/stare-widoki-poznania/julius-von-minutoli.html]

Park z ok. XIX w. [http://www.poznan-posen.pl/new-page/stare-widoki-poznania/julius-von-minutoli.html]

Mapa z 1916 r. Ogród bliżej środka, po lewej stronie (zakreślone pole) [Źródło: Atlas Map Zachodniej Polski] .

Mapa z 1888 r. - park za kościołem, Widać, ze jego powierzchnia była niegdyś spora.

Obecnie [Żródło: Wikipedia.pl].
Pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się obecnie wparku jego imienia.Pomnik został odsłonięty w 1923 roku w parku im. Stanisława Moniuszki, u zbiegu ulic Chopina, Libelta i alei Niepodległości. Jego autorem jest poznański rzeźbiarz Marcin Rożek. W trakcie II Wojny Światowej pomnik został ukryty i tak doczekał końca okupacji. Na otwarcie parku został ponownie odsłonięty.
Nie wiem jak dla Was, ale ja park ten darzę sporym sentymentem. To tutaj przychodziłam na spacery z rodziną. A ulubioną zabawą było trzymanie kijka, który ciągnięty po ziemi, malował ślaczki przez wszystkie piaszczyste ścieżki :).
Żródła:
1. Karolczak W., Parki publiczne, skwery i promenady dawnego Poznania (do 1914 roku). Kronika Miasta Poznania. Zieleń i architektura 3-4. 2. Motty M., Przechadzki po mieście. T I-II. PIW, Warszawa, 1957 r.
3, https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Fryderyka_Chopina_w_Poznaniu
Comments